Podróże po Szwecji

Podróże po Szwecji zaczynamy od podróży do Szwecji. Można wybrać dwie możliwości lot samolotem lub przejażdżka samochodem, w to wliczona jest także podróż promem. Szwecja to piękny kraj, więc jest tam co zwiedzać i oglądać. Ten kraj to raj dla lubiących otwarte przestrzenie i dziewicze tereny.

Niezależnie od tego w jakich rejonach tego państwa będziemy się poruszać przyda się nam kilka niezbędnych i znacznie ułatwiających życie informacji. Transport publiczny w Sztokholmie to głównie metro, kolejka dojazdowa, autobusy, tramwaje i statki. Żeby poruszać się tymi środkami komunikacji wystarczy jeden bilet, ważny oczywiście w obrębie danej strefy. Jest on znacznie tańszy niż jednorazowe bilety, trzeba tylko pamiętać o wcześniejszym zakupie takiego biletu w sklepie, kiosku, kasie metra lub w automacie, gdyż w autobusie czy tramwaju nie można tego zrobić. Ceny biletów uzależnione są od stref w jakich obowiązują.

Nie warto jeździć na tak zwaną gapę gdyż kara za takie wykroczenie wynosi 800 koron. Najszybsze jest metro natomiast niektóre linie autobusowe są atrakcyjne pod względem turystycznym. Szczególnie ciekawa jest jedna z linii kursująca między muzeum gdzie znajduje się słynny statek Vasa oraz do Skansenu.

Podróżowanie własnym samochodem na przykład po Sztokholmie nie zawsze jest dobrym pomysłem. Wymaga to dobrej znajomości miasta a za parkowanie płacić trzeba prawie wszędzie. Trzeba też wiedzieć gdzie wolno się zatrzymywać a gdzie nie, np. w centrum Sztokholmu parkowanie jest zabronione. Zakazy parkowania dotyczą także mycia uli, które ma miejsce raz miesiącu trzeba więc wiedzieć w jakim dniu, żeby akurat wtedy nie zostawić samochodu na danej ulicy.

Ponieważ najczęściej celem podróży turystów przybywających do Szwecji jest Sztokholm warto wcześniej obejrzeć przewodnik.  W mieście tym zobaczyć można wspaniały Zamek Królewski oraz ratusz gdzie co roku odbywają się bankiety z okazji wręczenia Nagród Nobla. Kolejnym miejscem częstych odwiedzin jest Goteborg, gdzie z kolei można zwiedzić wiele ciekawych muzeów i lunapark o nazwie Lisberg. Inne miasta warte odwiedzenia to Malmo z malowniczymi parkami, Ystad oraz Uppsala miasto typowo uniwersyteckie.